Żuraw budowlany i jego możliwości – Dźwigowe urzadzenia

Żuraw budowlany i jego możliwości

Żuraw budowlany i jego możliwości

Budowy kojarzą nam się z ciężko pracującymi robotnikami w odblaskowych kamizelkach i skomplikowanymi maszynami. Wśród nich są żurawie wieżowe, czyli urządzenia dźwignicowe. Zazwyczaj amatorzy nazywają je dźwigami, i z pewnością większość osób nie ma problemu z ich identyfikacją. Na polu budowy są one zaliczane do największych maszyn roboczych i mogą podnosić do około stu metrów.

Dlaczego żuraw budowlany jest ważny na budowie?

Jeżeli firma dźwigowa oferuje żurawia kotwionego do budynku to wysokość podnoszenia jest ograniczona do długości liny podnoszącej. Oczywiście nie wszyscy mogą użytkować ten sprzęt, który wbrew pozorom jest bardzo niebezpieczny. Wystarczy wspomnieć o tym, że aktualnie największy żuraw ma wysięg stu metrów i udźwig maksymalny 80 000 kg. Jak widać jest ogromna masa, która razem z maksymalną wysokością podnoszenia może wprowadzić przenoszoną rzecz w ogromny pęd. Z tego powodu są organizowane szkolenia operatorów maszyn budowlanych.

Szkolenia na operatorów maszyn budowlanych

Dzięki nim można nauczyć się obsługi maszyny, jej budowy, a także podstawowych zasad bezpieczeństwa chroniących życie zarówno operatora, jak i wszystkich ludzi znajdujących się w pobliżu pracującej maszyny. Rzecz jasna każdy dźwig jest inny, ponieważ na rynku znajdują się także żurawie stacjonarne. Są one montowane na szczytowej kondygnacji budynku, i wiele osób kojarzy je z amerykańskich filmów. Są także żurawie przejezdne mające podwozie szynowe lub gąsienicowe, i właśnie te są bardziej uniwersalnym sprzętem ze względu na możliwość poruszania się i zmieniania miejsca.

Jeżeli chodzi o typowy schemat budowy maszyny to kolumna żurawia zazwyczaj jest w kształcie pionowej wieży zbudowanej z wielosekcyjnej kraty. Podstawowym elementem dźwigu jest również wysięgnik. Rzecz jasna może być różnego typu. Przykładem jest wysięgnik wychylny z cięgnikiem zainstalowanym na jego końcu. Innym rodzajem jest wysięgnik z poruszającym się po nim cięgnikiem. Dodatkowo można wspomnieć o sposobie napędu takiej maszyny. Tradycyjny dźwig budowlany jest wyposażony w kilka napędów, które pracują w miarę niezależnie od siebie. Zazwyczaj są one elektryczne.