Transport ładunków wielkogabarytowych – Dźwigowe urzadzenia

Transport ładunków wielkogabarytowych

kabina operatora żurawia budowlanego

Transport ładunków wielkogabarytowych

Zapewne każdy z nas kojarzy specyficzny rodzaj ciężarówki – często z naczepą rodzaju TIR, która wykorzystywana jest w transporcie różnego rodzaju wielkogabarytowych ładunków. Nie chodzi tutaj o ładunki wielkogabarytowe w powszechnym ujęciu przez prawo drogowe, a konkretniej o różne towary, których ciężar lub charakter uniemożliwia transport zwykłym samochodem, nawet dostawczym. Rozwiązania takie jak dźwig HDS, a więc hydrauliczny dźwig samochodowy powszechnie stosowane są przez sprzedawców materiałów budowlanych, kruszyw, drewna, kamieniarstwie, transportach palet. Jest rozwiązanie o tyle przydatne, iż eliminuje całkowicie konieczność korzystania z różnego rodzaju dźwigów samobieżnych itd.

Jak działa HDS?

W przypadku pojazdów rodzaju HDS, to obsługą tego rodzaju maszyny może się zająć kierowca, który jest przeszkolony w zakresie obsługi dźwigów hydraulicznych i jest w stanie to zrobić z zachowaniem bezpieczeństwa osób postronnych oraz ładunku przenoszonego za pomocą dźwigu.


Klasyczny HDS działa w oparciu o pompę hydrauliczną, która wymusza ruch ramiona dźwigu i tym samym pozwala na unoszenie ładunku oraz powolne, precyzyjne go opuszczanie, z co odpowiada kierowca. Ciężarówka z HDS-em lub osobną naczepą bardzo się przydaje specjalista zajmujący się branżą budowlaną – dzięki temu firma może sama zając się transportem materiałów budowlanych, co znacząco redukuje czas oczekiwania na realizacje ostaw. Ma to bardzo duże znaczenie i warto zwrócić uwagę na możliwości związane z wykorzystaniem hydraulicznych dźwigów samochodowych.

Gdzie wynająć HDS?

Wynajem HDS-a jest bardzo prosty – wystarczy skontaktować się z firmami zajmującymi się wynajmem lub np. dostawami materiałów budowlanych – bardzo często firmy te wykorzystują swoją bazę logistyczną do świadczenia dodatkowych usług.

Zobacz również:  Zadbaj o kwalifikacje swoich pracowników!