Kursy na operatorów dźwigowych – Dźwigowe urzadzenia

Kursy na operatorów dźwigowych

pracownik na budowie

Kursy na operatorów dźwigowych

W przypadku maszyn budowlanych można wymienić żurawie. Jest kilka kategorii tego typu sprzętu. Dużo mówi się na temat żurawi wieżowych, czy też samojezdnych. Na te dwa typy jest największe zapotrzebowanie, choć można też wspomnieć o żurawiach pływających, czy stoczniowych.

Nie wszystkie jednak one określane są typem maszyn budowlanych, gdyż niekiedy pełnią rolę przy rozładunku i załadunku. Każdy spośród rodzaju maszyn dźwigowych jest od siebie nieco inny i też w przypadku kursu, kiedy to ktoś się ubiega o uprawnienia operatora wybiera tylko jeden spośród wszystkich.

Oczywistym jest, że najbardziej popularny jest tutaj kurs operatora maszyn budowlanych. W tym przypadku mowa jest o żurawiach wieżowych i samojezdnych określanych niekiedy mianem hydraulicznych dźwigów samochodowych. Wówczas to możliwy jest tak zwany kurs hds. Zarówno w pierwszym, jak drugim przypadku chętnych nie brakuje. Wiele tu zależy, kto gdzie chce pracować, a w rezultacie na co go stać. Ceny za kurs na operatora żurawi wieżowych to wydatek liczony w kwotach mających przynajmniej „trzy zera”. W przypadku szkoleń na żurawie HDS jest to znacznie mniej.

budowlaniec4

Warto jednak wiedzieć, że operator dźwigu pracującego na wysokościach zarobi więcej, niż ten jeżdżący samochodem z wysięgnikiem. Często tu podawane są kategorie, które to odnoszą się do masy maszyny i jej dopuszczalnego udźwigu. Wiadomości na ten temat są również przedmiotem kursu. Zdarza się tak, że kursant egzaminowany jest przez swojego wykładowcę, może temu towarzyszyć osoba trzecia (najczęściej urzędnik UDT). Często jednak jest to ktoś, kto bezpośrednio nie zna osoby wcześniej szkolonej. Co nie powinno nikogo dziwić, przeważnie na kurs zapisują się mężczyźni. Ważne aby posiadać tu przynajmniej podstawowe wykształcenie.

Zobacz również:  Podesty ruchome - konserwacja i naprawa