Bezpieczeństwo w pracy – Dźwigowe urzadzenia

Bezpieczeństwo w pracy

podnośnik samojezdny

Bezpieczeństwo w pracy

Jakakolwiek praca posiada szereg zagrożeń podczas jej wykonywania. Należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Organizując stanowiska pracy dla pracowników w firmie należy przede wszystkim przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jest to ogólnie mówiąc zbiór zasad określających warunki pracy by była ona bezpiecznie wykonywana a pracownik nie był narażony na niebezpieczeństwo. Jednym z tematów tych zasad jest organizacja stanowiska pracy podestu ruchomego. Jest to rodzaj dźwigu, który służy do podnoszenia osób bądź materiałów na przykład w trakcie prac budowlanych.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa przy podestach ruchomych to używanie podestów z aktualnymi atestami, obsługa podestu z największą ostrożnością i rozwagą oraz całkowity brak alkoholu lub innych używek podczas tego typu prac. Prace wysokościowe nalezą do jednych z najbardziej obarczonych ryzykiem wypadków. Należy o tym pamiętać podczas obsługi takich podestów ruchomych. Najczęstszym powodem występowania wypadków są nieuwaga, alkohol, pośpiech i brak umiejętności przy obsłudze maszyn. Pracownik podejmujący prace powinien być przede wszystkim przeszkolony z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

podest ruchomy

Również ważne jest przeszkolenie z udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w czasie świadczenia pracy. Zarówno pracodawca jak i pracownik powinni sobie zdawać sprawę jakie to jest ważne podczas wykonywania pracy. Organizacja stanowiska pracy podestu ruchomego przeprowadzona bez problemowo, szybko i solidnie pozwala na lepszą pracę.

Podesty ruchome – rozróżnienie typów urządzeń

Rozróżniamy różnego typu dźwignice, których to zastosowanie też jest zróżnicowane, w zależności od tego, jakie to prace mamy wykonać. Wśród nich możemy wymienić choćby podesty. Najczęściej chodzi tu o tak zwane podesty ruchome.

Musimy tu wiedzieć, że wyróżniamy w tym przypadku między innymi podesty nożycowe elektryczne, nożycowe spalinowe, przegubowe elektryczne, przegubowe spalinowe, czy też teleskopowe spalinowe. Możemy tu także wspomnieć o tym, że dzielimy je na te bezpośrednio umiejscowione na pojazdach, jak i te na przyczepach. Niektóre z nich umożliwiają nam prace na bardzo dużych wysokościach, nawet do 100 metrów wysokości, kiedy to przykładowo mówimy o podestach masztowych.

Zobacz również:  Kurs operatorów maszyn budowlanych i inne

Podesty ruchome, zwyżki a urządzenia do pracy w terenie

Innymi maszynami okażą się natomiast żurawie leśne. Są one podobne do innych tradycyjnych żurawi, ale jednak kilka różnic w nich znajdziemy. Zarówno jedne, jak i drugie mogą okazać się jezdnymi, ale różnice pojawiają się gdy zwrócimy uwagę na ich rozmiary. Żuraw leśny musi być taką maszyna, która to w miarę możliwości może się poruszać po terenie zadrzewionym, czy też na leśnych dróżkach. Pojazd powinien również posiadać dobre, terenowe opony, by był w miarę stabilny.

Kolejną różnicą będą tu tak zwane chwytaki. Przy żurawiach nie zaobserwujemy raczej haków, a bardzie praktyczne okazują się tu szczypce. Za ich pomocą można łapać pościnane drzewa, które następnie trafiają na samochód transportujący je do tartaku. Niekiedy żurawie takie pomagają w usuwaniu obalonych drzew, które to mogą tarasować przejście.

Interesuje Cię praca jako operator podestu ruchomego? Koniecznie zapoznaj się z ofertą szkoleń organizowanych przez firmę dźwigową Urbanek na stronie http://dzwignice.pl/podesty-ruchome/